Monday, August 26

Kocha wa Sevilla Amvulia Kofia John Bocco, Adai Ana Kiwango Kama cha Drogba

0


Mkufunzi wa sevia kutoka laliga ya Spain ameshangazwa na uwezo wa john boco drogba kwa kysema hakudhania Kama Tanzania kuna vipaja namna hii!!

Alisema namnukuu “I have never been in east Africa especially Tanzania, I used to know some talented from Africa like drogba and keita but to me that young man with number 22 kit is really magnetic, classical and professional”

Reporter: would you ever sign him?

Why not’ any manager would like to work with “booock’o (Spanish articulation) but i know it is not easy to sign a player from simba which is the richest club in central and east africa

Reporter, three players from simba with best performance tonight boco excluded?

I think kaaagere, nyoni and mkuude performed well

Huyu boco hatari sana tusishangae kesho akalambishwa mkataba na sevia’

Kila la kheri boko umri unaruhusu Wewe bado kijana mdogo na haujapunguza umri

Share.

About Author

Leave A Reply